AMAZON’DA NASIL SATIŞ YAPILIR

amazonda nasıl hesap açılır, amazon da mal satmak istiyorum

AMAZON VERİLERİ

EUROMONİTOR’un verilerine göre

Amerika’daki e ticaret büyümesinin %55’in Amazondan geldiğini görüyoruz. Almanya’da ise bu rakam %40 civarında, İngiltere’ye baktığımızda ise e-ticaret büyümesinin %27 Amazon ‘dan kaynaklanmaktadır. Kısaca bir hesap yaptığımızda dünyanın en büyük3 e-ticaret pazarındaE-ticarete giren her yeni 10 $’dan ortalama 4 $’ı Amazonun cebine girmektedir.

Soru: Amazon’da Bir Günde Kaç Satış Gerçekleşiyor?

Cevap: 1.6 Milyon Satış Gerçekleşiyor.

CNBC’nin yayınladığı verilere baktığımızda insanlar çevrim içi alışveriş aramalarının % 55 ini Amazon’da başlatıyorlar. yani bir ürün satın almak için ortala yarısı önce Amazon’a bakıyorlar.

Ben Amazon’la Uğraşamam Diyorsan Müşterilerinin Yarısını Kaybettin Demek!!!

Biz vakit kaybetmeyip devam ederken dünyanın diğer ülkeleri başta Çin olmak üzere ”Amazon’daki satış stratejilerisini” nasıl geliştirebiliriz nasıl daha fazla ürün satar ve kar marjını arttırabiliriz diye araştırma yapıyorlar.Türkiye’de de Amazon zerinden satış yapan bir hayli şirketle insan var ancak genel itibari ile Türk toplumunun yapısında gördüğüm insanlar bilgi birikimlerini paylaşmak istemiyorlar. Bunun sebeplerinden birisi pazarın bölüneceğini düşünmeleri. Halbuki iAmazonun yıllık cirosu 200 milyar $’ı geçmek üzere.Gene STATİSTA verilerine göre 2020 yılında yaklaşık 4.5 trilyon dolarlık perakende sektörünün %15’i e-ticaretten gelecek. Yani baktığımızda aslında e-ticaret sektöründe hepimize yetecek kadar ekmek var. Gelişim sürecini hep beraber tamamlamak en mantıklısı.

Amazon’da Hesap Nasıl Açılır ?

BaşılığaTıklayıp Hesap açma İşlemlerini Tamamladıktan Sonra Devam Edebiliriz.

Amazon’da Hangi Ürünü Satmalıyım?

1. Çin’in rekabetinin olmadığı bir ürün yelpazesi seçmeye çalışın.

Bu pazarda en büyük etkenin fiyat olduğunu varsayarak yola çıkın. Çin ve Hindistan’ın olmadığı pazarlarıya da ürünleri seçerseniz başarı şansınız artacaktır.

2. Bir Amazon ülkesi seçerek başlayın amazonda ürün satmaya.

Bütün pazarlara aynı anda girerseniz ya da birden fazla pazara Amazon’u anlamdan girerseniz, sonunuz hüsran olabilir. Amazon 14 ülkede satış yapıyor şuan. Bir ülkede başarıyı yakaladıktan sonra diğer ülkelere girmeye çalışın. Zaten Amazon’da bu yönde hareket etmeniz için sizi teşvik ediyor.

Diyelim ki Amazon Almanya da satış yapıyorsunuz. Satışlarınız da iyi gidiyor. Amazon Size hemen”PAN EUROPEAN FBA” isimli bir servis öneriyor. Böylece tüm almanya üzerinden tüm Avrupa’ya satış yaptırıyor size.

3. Fiyat olarak rekabet edebileceğiniz ürün seçmek zorundasınız.
4.Seçtiğiniz ürün fiyat olarak çok yüksek olmasın.

a-) Sattığınız ürünün tutmaması ihtimaline karşı riskinizi minimuma indirmiş olursunuz.

b-) Stoktan kaynaklanacak yüksek sermaye bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olursunuz.

c-) Deneme yanılma dönemindesiniz, amazon sitemini. ürün gamını, istatistikleri vb bilgileri harmanlayıncaya kadar yavaş adım atın.

d-) Amazonda satış yapan tüm dostların tavsiyesi sattığınız ilk ürün yüksek maliyetli olmasın.
Dilerseniz başkalarının tecrübelerini tekrar tecrübe ederek zarara katlanabilirsiniz:)

5.Seçtiğiniz ürünün Amazon Satış Derecesine Bakın

Amazon’da satışa çıkartılan tüm ürünlerin , Amazon algoritması ve sistemi tarafından belirlenen bir satış derecesi var.

Daha basit ifade edersek; Bir Ürün öncelikle kendi kategorisinde sıralanıyor. amazon sattılan her ürüne bir satış derecesi veriyor; kategorisine göre değişkenlik gösteren bir derece .Derece yükseldikçe ürünün satış performansı zorlaşıyor. Satış sırlaması 10.000 in altında bir ürün bulduysanız hemen satışa başlamanız tavsiye olunur.

Seller Central‘a bir ürün koyduğunuzda ASIN veya UPC kodunu yazarak ürünün satış sıralamasını görebilirsiniz.

Tabiki de Amazon satış derecesi sizin için tek kriter olmamalı.

6. Rakip Satıcıların Fiyatları

Şüphesiz ki Alışverişi en çok tetikleyen kriterlerin başında geliyor. Rakiplerinizin fiyatlarını bilmezseniz çok sayıda müşteri kaçırabilirsiniz. Çünkü bazen rakibinizin bir tık altında fiyat girmeniz gerekebilir. Fiyatların uçtuğu bir anda çok geride de kalabilirsiniz.

7.Düşük Fiyatlar ve Ücretsiz Kargo:

Amazon’da yeni iseniz mutlaka düşük fiyatla girmelisiniz. Sizi hiç tanımayan bir kullanıcının sizi tercih etmesi için bir sebep oluşturun. Amazon’da bir güvenirlik ve bilinirlik kazanana kadar düşük fiyat politikasına devam etmenizi öneririm.

Bu Amazon’ daki varlığınızı büyütmek ve gereken satış hacmine ulaşmanız için en önemli stratejilerinizden birisi olmalıdır.

Düşük fiyat stratejisi sizin AMAZON BUY BOX ‘ına girmenize vesile olacaktır. Buda daha fazla satış demektir.

8.Geri Bildirim Alın

Geri bildirim deyince hemen sattığınız ürünlerle ile ilgili yorumlar gelmesin aklınıza. Başlangıç için mağaza geri bildirimleri sizin için çok önemli olabilir. Ürününüzü alacak müşteri ürünün kendisine geleceğinden emin olmak için mağaza geri bildirimlerini okuyor olacaktır. Bunun İçin güzel bir e-mail formatı atıp her alışveriş yapan kullanıcınızı maille, mağaza geri bildirimi yapmaya davet edebilirsiniz.

Mağaza geribildirimine sahip olmak demek yeni gelen müşterilere MERHABA demektir.

3-5 Mağaza geribildirimi sonucu bile satırlarda ki farkı görebilirisiniz.

9. Ürünleri Eklerken Çok Detaylı Ekleyin, En İyi Örneklerden İlham Alın

Benim bir SEOcu olarak en çok üzerinde durduğum noktalardan birisi bu. .Bir çok kişinin bilmediğinden eminim Amazon’da Seo olup olmadığını. Amazon’unda aynen google gibi kendi iç algoritması var ürün listelemek için.Misal hiç bir filtre seçmeyen bir kullanıcının karşısına hangi ürünü neye göre çıkartacak. Burada, açıklama, ürün özellikleri, doğru resim seçimi gibi kriterler belirleyici olarak devreye girecektir. Amerika da 100’lerce AMAZON SEO AJANSI bulunuyor. bu kavramı da bir çok kişinin bilmediğini tahmin ediyorum.

Ürün içerik kısmı rakiplerinizden öne geçebilmeniz için en doğal ve uygun yöntem

Dediğim kısmı daha iyi tecrübe edinmek için en çok satan ürünlerden bir ürünün detay sayfasına girip inceleyen açıklama kısmını.

10. Bırakın Ürünlerinizin Hamallığını Amazon Çeksin

Siz satışa ve ürüne odaklanın. Kargoyu düşünmeyin. Paketlemeyi düşünmeyin.

Bu sayede Prime MüŞterilere ulaşın. Normal bir Amazon Müşterisi yılda 700 dolarlık sipariş verirken PRİME müiteri yılda 1300 dolarlık sipariş veriyor.

BU GÜNLÜK BU KADAR YORUM VE TAVSİYELERİNİZİ LÜTFEN YORUM KISMINA YAZMAKTAN ÇEKİNMEYİN. SİZLERE SÜPER SATIŞLAR.

 1. Pingback: Celal Bozyel Kimdir- Celal Bozyel Makaleleri-Celal Bozyel Eğitimleri

 2. Pingback: Amazon'da Nasıl Hesap Açılır ?- Amazonda Satış Yapmak Ücretli mi?

 3. Harun diyor ki:

  Yaziniz guzel olmus elineze saglik gecen ki yazinizida begeniyle okudum Emeginize saglik. Bir sorum olacakti ikinci el kitap satmayi dusunuyorum amazonda. Almanyaya 6 ay olsu geleli ve henuz kabul aldim. Amazonda ikinci el kitap satarken vergi isleri nasil oluyor? Malumunuz job centerdan geciniyoruz:)
  Iyi calismalar

  • celal bozyel diyor ki:

   Merhaba tekrar teşeküürler. Bildiğim kadarıyla Avrupadan bir vergi numaranız olması gerekiyor. bunun için jobcenter dan izin almanız gerekiyor izin verirlewrse 25 euroya sahıs şirketi açabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir