BACKLİNK NEDİR? BACKLİNK’İN ÖNEMİ NEDİR?

backlink nedir ? nerelerden backlink almalıyım ? backlink sırları ?

BACKLİNK NEDİR? BACKLİNK'İN ÖNEMİ NEDİR?

BACKLİNK ALMA

Sitemize dışarıdan gelen bağlantılar Google’ın SEO algoritmasında en ağırlıklı olan kısımdır diyebiliriz. Web sitemize dışarıdan backlink almadan ; bunlar ister ücretli backlink olsun, ,ister ücretsiz backlink olsun SEO yapamazsınız. Google sitenin içerik kalitesine bir nevi dışarıdan aldığınız backlinkin kalitesine bakarak karar vermeye başladı. Yeni durum da Backlink Nedir ? Backlink’in Önemi Nedir? Sorularının cevabı değişmiş oldu?

BACKLİNK ÖNEMİ

İlk yıllarda Google sadece dışarıdan sitenize aldığınız backlink sayısına bakıyordu. Bu da sadece bir sayı yarışına dönüşmüştü ve en çok backlink alan site kazanıyordu. daha sonra bu kadar basit bir bakış açısının bu iş için doğru olmadığı anlaşıldı. Bu yüzden 2012 in başında PENGUİN güncellemesi gerçekleşti. Bu güncelleme sadece gelen bağlantı sayısına bakmak yerine gelen bağlantının alaka düzeyine de bakmaya başladı ve alakasız yerlerden bağlantı alanlar tepetaklak oldu.

Şuan aldığınız Backlink ‘in alakalı olduğundan çok emin olmak zorundasınız. Dikkat etmeniz gereken kısım,bu sitenin sitenize bağlantı vermesi için gereken bir sebep bulmaktır. bu yüzden artık aldığınız linkin sayısı değil, kalitesi önemlidir.

BACKLİNK ALIRKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KRİTERLER

Sitenize alacağınız Backlink profiliniz analiz ederken ya da almak istediğiniz yeni Backlink fırsatları doğduğunda aşağıdaki kriterlere bakarak backlink’in değerini ölçebilirsiniz.

Bağlantılı alanın yetkisi ve bağlantının bulunduğu sayfa

Backlink alanın yetkisi ve backlink’in bulunduğu sayfa dikkate alınması gereken ilk kısımdır. Bağlantı metni veya bağlantının gerçek olarak tıklanabilirolması da metne değer katar. Bağlantının türü ve yerleştirildiği yerde önemlidir. Bir metnin ana gövdesinde olan bir link ile yorum kısmında olan bir linkinde değer olarak farkı vardır. Nofollow link ile Follow linkde önem olarak farklıdır.

BAĞLANTININ KOLAY ALINIP ALINMADIĞI

Şu şekilde düşünelim, dışarıdan aldığınız bağlantı gerçekten çok kolay alınıyorsa muhtemelen değerli bir bağlantı değildir.Bir formu doldurana verilen bağlantılar yad yapılan bir yorum sonucu herkese verilen bağlantıların inanın hiç bir değeri yoktur. Google sitenize verilen bağlantıyı görmek ister. Sitenizde gerçekten görülmeye değer bir şey olduğuna ikna omak ister.

BAĞLANTI VEREN SİTENİN TRAFİĞİ

Sitenize bağlantı veren siteden size trafik gelmeside aldığınız bağlantıya değer verenetkenlerden biridir. Bağlantı koyduğunuz site ile sizin bağlantınız arasında alaka düzeyini arttıracaktır.

BACKLİNK METNİ VE BACKLİNK TÜRLERİ

Bağlantı metni kullanıcıların bir sayfa içerisinde gördükleri gerçek bağlantının bulunduğu metindir. Bunlar altı çizili , bold ve farklı türde hazılarlanabilir metinler olabilir. HTML koduna bakarak,bağlantı metninin tam içeriğini görebiliriz. 4 farklı türde çapa metni vardır: Tam Eşleme, Marka Eşleme, Genel Çapa ve Açık Çapa URL.

Tam Eşleme Çapa Metni

Tam eşleme çapa metni, hedeflediğiniz anahtar kelimenin tam kendisidir. Bu yüzden Tam Eşleme diyoruz. Örneğin Şİşli’de bir restorasyona optimizasyon yapıyorsunuz.
Bir blog yazısında ”Şişli’ de En İyi Restoran” kelimesine linkletmek gibi.

Marka Çapa Metni

Marka çapa metni sadece iş adınızdır. Eğer optimizasyon yaptığınız bu Restoranın adı “KEYİF GURME” olarak adlandırılıyorsa, o zaman çapa metni de bu olacaktır

Genel Çapa Metni

Genel çapa metni, “burayı tıklayın” veya “daha fazla oku” veya “web sitesini görüntüle” tarzında yazılariçerir. Genel metnin, bağlantının bulunduğu sayfada veya bağlantıyı işaret ettiği sayfadaki içerikledirekt ilgisi yoktur.

Çıplak URL

Genel çapa metni, “burayı tıklayın” veya “daha fazla oku” veya “web sitesini görüntüle” tarzında yazılariçerir. Genel metnin, bağlantının bulunduğu sayfada veya bağlantıyı işaret ettiği sayfadaki içerikledirekt ilgisi yoktur.

Backlink hangi türde olmalı ?

pek çok yerde okuduğunuz tersine bunun yüzdelik bir dağılımı yoktur. Tam eşleme çapa metni, alaka düzeyi oluşturmak için daha güçlü olsa da, muhtemelen en tehlikeli olanıdır. Eğer bağlantılarınızın birçoğunda aynı tam eşleşme ifadesini içeriyorsa, bu doğal görünmeycektir ve Google’ın gerçekten süper gelişmiş desen algılaması bunun doğal bir işle olmadığını anlayacaktır. Bu nedenle aldığınız backlink türleri karışık olmalıdır ki doğal olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir