SERP DÜZENİ

serp nedir ? SERP düzeni ? seo

SERP NEDİR ?

İyi bir Seo algoritması kurabilmemiz için öncelikle serp nedir? Serp Düzeni Nedir ? Bunları iyi anlamamız gerekiyor. Serp arama motorlarının karşımıza çıkardığı sonuç sayfalarıdır.SERP üzerindeki farklı unsurları anlamak için, her SERP düzeni için farklı kriterin olduğunu unutmayalım.

Arama motorlarında arama yaptığımızda genelde üstte 3 adet reklam görürüz. bu reklamların altında ya da onların yerinde SERP düzenine ait 10 adet mavi bağlantı görürüz. Bu 10 sonuç SEO çalışmaları sonucu gelmek istediğimiz ilk sayfa sıralamasıdır.

Oganik ve ücretli girişlerin ötesinde, aşağıdaki on iki öğeyi ya da kendi içinde kombinasyonlarınıda görebiliriz.

12 SERP Düzeni

1. Öne Çıkan Snippet

Öne çıkan snippet’ler – Öne çıkan bir snippet, bir “hızlı yanıt” tır – yetkili bir web sayfasından çekilen arama sorgusunun cevabının özeti. Snippet, kaynak sayfanın başlığını ve URL’sini de görüntüler. Paragraf snippet’leri, liste snippet’leri ve tablo snippet’leri: Sorgunun türüne ve yanıtın biçimine dayalı olarak 3 özellikli snippet vardır. En fazla kullanılan snippet’ler paragraf snippet’leridir. Parçacıklar, organik arama sonuçlarının üstünde görüntülenir ve etkili bir şekilde sıfır pozisyonu oluştururlar.

2. Ürün Listeleme Reklamları veya PLA’lar

Alışveriş reklam sonuçları da organik sonuçların üstünde görüntülenir. Bunlar Ürün Listeleme Reklamları veya PLA’lar olarak adlandırılan ücretli sonuçlardır. Genellikle, küçük resim biçiminde görüntülenir ve resimler, fiyat bilgileri ve inceleme yıldızları içerir.

3. Site bağlantıları

Bir kullanıcı tam bir işletme adını veya alan adını (Google’ın kesin marka bilinci olduğunu açıkça belirleyebileceği bir yeri) ararsa, birincil SERP bağlantısı altında en fazla 10 site bağlantısı görüntülenebilir. Tüm 10 site bağlantısı görüntüleniyorsa, bunlar SERP üzerindeki en iyi 5 organik pozisyonu etkin bir şekilde alarak 2 sütun halinde gösterilir.

4. Görüntü Paketleri

Görüntü paketleri herhangi bir organik konumda görünebilir ve bir Google Görseller aramasına tıklayan yatay bir resim dizisi gösterir. Google, görsel içeriğin sorgu için değerli bir yanıt olacağını belirlerse ve resim paketi görüntülenebilir

5.Ayrıntılı Makaleler

Bir arama sorgusu geniş veya belirsiz ise, Google bazen ayrıntılı bir makaleler widget’ı görüntüler. Blokta üç makale ortaya çıkıyor ve standart organik sonuçlara benziyor olsa da, blok sadece bir organik pozisyon için “sayıyor”. Bu makale blokları hemen hemen her zaman muazzam otoriteye sahip dev yayıncıların makaleleridir.

6. Bilgi Kartı

Bilgi kartları, özellikli snippet’lere benzer şekilde genellikle SERP’nin en üstünde görünür. Cevabı yetkili bir sayfadan çekmek yerine, genel olarak insan kaynaklı verilerden veya bir Google iş ortağının veri akışından elde edilen bilgilerdir. Öne çıkan snippet’lerden farklı olarak, SEO çabalarınızla hedefleyebileceğiniz bir öğe değildir.

7. Bilgi Paneli

ilgi panelleri standart organik sonuçların sağ tarafında görünür. Bir bilgi panelini dolduran bilgiler, Google veri ortaklıkları, Wikipedia gibi insan tarafından düzenlenen siteler ve Google site dizinindeki veriler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan çekilir. SEO çalışmalarınızla bir genel bilgi paneli hedefleyemeseniz de, kendi şirketiniz (veya müşterinizin şirketi) için bir marka araştırması için bilgi panelinde nelerin ortaya çıktığını etkileyebileceksiniz.

8. Yerel Paket

Aradığınız ifadenin yerel amacı varsa, Google SERP’de yerel bir paket görüntüler. Yerel paket, organik sonuçların üstünde görünür ve özellikle mobil cihazlarda ağırlıklı olarak yer alır. Yerel paket, her konum için görüntülenen adres ve telefon numarası bilgilerini içeren bir harita ve üç konum içerir. Yerel sorgu türüne bağlı olarak, paket ayrıca bir web sitesi bağlantısı, bir yol tarifi veya görüntü ve fiyat bilgisi görüntüler.

9. Haber Kutusu

Haber kutusu Haberler için değerli veya güncel etkinliklerle alakalı bir şey arıyorsanız, Google SERP’de bir haber kutusu içerebilir. Sonuçlar Google Haberler’den alınmıştır. Blok “haberlerde” olarak etiketlenmiştir ve konuyla ilgili makalelere birkaç link içermektedir.

10. İlgili Sorular

Google, trilyonlarca arama sorgusunu analiz edebiliyor. Dolayısıyla, aradığınız kelime ek sorulara veya aramalara yol açma eğilimi gösteriyorsa, Google ilgili bir yeri SERP’de bir araya getirebilir. Etiketli “insanlar da soruyor”, bu bölüm bir akordeon kutusundaki genel ilgili soruları gösterir. Bu nedenle, bir soruya tıklamak, öne çıkan bir snippet’e benzeyen bir yanıtı göstermek için genişler. Aslında, görüntülenen yanıtlar, her bir soru için görüntülenen özellikli snippet’lerdir.

11. Tweetler

Belirli sorgular için Google, standart organik sonuçlarla karıştırılan doğrudan SERP’de tweet’leri görüntüler. Buraya göstermek için optimize edemezsiniz, ancak görsel olarak, markanız SERP’de daha fazla tanınmaya başlar ve bu da kullanıcıyla algılanan ilginizi artırabilir.

12. Videolar.

Bazı anahtar kelimeler video sonuçlarını gösterebilir. YouTube videolarının gösterilme olasılığı daha yüksektir, ancak diğer ana bilgisayarlar da bu sonuçlara ulaşabilir.

kaynak

Bu makale hazırlanırken SEMRUSh Akdemide bulunan eğitim içeriğinden ve konuşmacı ”Greg Gifford” un dersinden yararlanılmıştır.

  1. Pingback: Celal Bozyel Kimdir- Celal Bozyel Makaleleri-Celal Bozyel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir