TEKNİK SEO 2

TEKNİK SEO NEDİR SEO NEDİR ?

Yinelenen içerik ve rel = ”canonical”

Birçok dijital pazarlamacı, yinelenen içerik cezalarından sözeder; ancak bu aslında bir ceza değildir. Google sadece benzersiz içeriği ödüllendirir ve yinelenen içeriği cezalandırmaz. Teknik Seo da bizi öne geçirecek kısımlara değineceğiz.

Düzgün kanonikleştirme olmadan sitenizin ana sayfasının 4 farklı URL’si vardır.

İçeriğinize şu adresten ulaşabilirsiniz:

Domain.com

www.domain.com

domain.com/index.html
veya

www.domain.com.index.html

Google, her bir URL’yi farklı bir sayfa olarak görecek ve hangisini kullanıcılara göndermeyi tercih edeceğinizi bilmeyecektir. Sorun, sitenizdeki her sayfada varsa, durum daha dakötüye gidebilir.

Ayrıca rel canonical etiketini de kullanabilirsiniz. Bu, sayfanın başlığına eklenen bir direktiftir. Şöyle görünüyor: rel = ‘canonical’

Yinelenen URL’leri Google Search Console Yardım Merkezi’yle nasıl birleştirebileceğinizi öğrenin.

Google Search Console Yardım Merkezi’ndeki yinelenen içerik sorunlarına göz atın.

Teknik seo da Yapılandırılmış Veri

Yapısal verilerin ana fonksiyonu sitemizdeki içeriklerin daha iyi anlaşılmasına yaramaktır. Siteye gelen botlara yapılandırılmış veriler sayesindeiçeriğin ne olduğunu öneden bildirmiş oluyoruz. Diğer bir ifade ile; yapılandırılmış veriler, arama motorlarına içeriğinizin sadece ne söylediğini değil, ne anlama geldiğini söyler.

Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamasının yanında yapılandırılmış veriler, SERP’lerde zengin snippet’ler veya bilgi kutuları gibi öğelerle daha fazla görünürlük elde etmenize sebep olurlar.i

Schema.org, SEO için en çok kullanılan yapısal veri işaretlemesidir – Bing, Google, , Yahoo! Ve Yandex’inyaptığı işbirliğinin sonucudur.

Şema işaretlemesi, sitenizde bulunan her veri türlerine dahil edilebilir; tam olarak yüzlerce işaretleme türü mevcuttur. Yazarlara, Yorumlara, yemek tariflerine, yol tariflerine, derecelendirmelere, ürünlere, etkinliklere ve hatta yerel işletmelere şema ekleyebilirsiniz.

Bir teraryum malzemeleri satan bir firma için bir örneğe bakalım. Bir kullanıcı sayfaya baktığında, görmeyi bekledikleri standart metin ve ürün içeriklerini görür. Arka planda veri şema işaretlemsi ekledik, böylece Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’na gittiğinde ve URL’yi kontrol ettiğinde, sayfaya eklenen tüm farklı şema türlerinin dökümünü görebilirecek.

Mağazaaçılış ve kapanış saatleri, şemanın ne kadar faydalı olduğuna dair muazzam bir örnektir. Bir mağazanın pazartesiden cumaya 09:00 – 20:00 saatleri arasında açık olduğunu ve cumartesileri saat 10’a kadar açık kaldığını varsayalım. Web sitesi bu bilgiyi 8 tire 9 uzay aralığı olarak gösterebilir, ya da 8 sütunu gösterebilir. Ancak şema kullanılıyorsa, şema belirlenen şema biçiminde Google’a saatler sunar. Bu nedenle, Google gerçek saatleri belirlemek için görünür metni ayrıştırmak zorunda kalmaz.yani Google biz otomatik olarak bunların saat olduğunu bildirdik.

yapılandırılmış veri nasıl eklenir?

Yapılandırılmış verileri sitemize 2 türlü ekleyebiliriz. JSON-LD veyamikro veri işaretleme. Mikro veri işaretlemesi, karşılık gelen HTML sayfa öğelerine satır içi şema ek açıklamaları eklediğiniz manuel yöntemdir. JSON-LD kullandığınızda, Javascripti tetikler ve işaretlemeyi sayfanın başına ekler.

Google, JSON-LD yöntemini önerir ve bu, genellikle daha iyi ve daha kolay olduğu için bu yöntemi tercih en iyi yoldur.

Yeni bir sitede Seo çalışması yapacaksanız, yapılanmış verinin doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak için sitenin her bir sayfasındaki şema işaretlemesini kontrol etmelisiniz. Şema işaretlemesinin hatalarını veya yanlış uygulamalarını kontrol etmek için Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanmalısınız..

Yeni becerilerinizi öğrenmenize ve uzmanlaşmanıza yardımcı olacak bu eğitim kaynakları listesini kullanarak öğrenmeye devam edin.

‘Yapılandırılmış Verilere Başlangıç ​​Kılavuzu’ ile schema.org’u daha iyi anlayın
Google’ın ‘Yapısal Veriler Kılavuzu‘ na göz atın

Durum Kodları

Durum kodlarının ne olduğunu bilmedenSEO yapamazsınız. Sitenizdeki her bir sayfa, tarayıcıya veya sayfayı isteyen örümcek için bir durum kodu döndürür. Bazı kodlar SEO sinyallerini etkileyebilir, bundan dolayı kodların ne anlama geldiğini ve algoritmalarda sitenizi nasıl etkileyeceğini anlamak zorundasınız.

200 kodu nedir ?

Sayflarda ki 200 kodu, her şeyin iyi olduğu ifade eder. Sayfanın olması gerektiği gibi çalıştığını ve örümceklerin sayfayı taramalarını ve dizine eklemelerini bildirir. sonucun da da tarayıcı istenen sayfayı gösterecektir.

302 kodu nedir ?

Daha önceki yazımızdatartıştığımız 301 kodu, örümcek ve tarayıcıya sayfanın kalıcı olarak yeni bir adrese taşındığını söyler. Örümcek yeni sayfayı tarayacak ve dizine ekleyecek ve eski sayfanın kazanmış olduğu herhangi bir link eşitliği yeni sayfaya geçecektir. Tarayıcı ziyaretçileri yönlendirecek ve yeni sayfayı gösterecektir.

301 kodu nedir ?

302 kodu örümcek ya da tarayıcıya sayfanın geçici olarak başka bir sayfaya taşındığını söyler ve sayfa değerini sabit tumaya çalışır.. Örümcek, orijinal sayfanın dizine eklenmesini sağlayacak ve bağlantı özniteliği yeni sayfaya aktarılmayacaktır. Tarayıcı ziyaretçileri yeni sayfaya yönlendirir.

404kodu nedir ?

404 kodu, aranan sayfanın artık olmadığını ifade eder. Örümcekler sonunda ı “404 bulunamadı” sayfasını görüntüleyecektir.

500 kodu nedir ?

500 hatası bir sunucu problemi demektir. Örümcek veya taracıların hiç bir şey göremediği anlamı çıkar.

503 kodu nedir ?

503 hatası, kullanıcıların ve örümceklerin daha sonra geri gelmesini söyleyen “geçici olarak kullanılamıyor” hatasıdır.

Yeni becerilerinizi öğrenmenize ve uzmanlaşmanıza yardımcı olacak bu eğitim kaynakları listesini kullanarak öğrenmeye devam edin.

Bu ‘Yönetici Tepkisi Kodlarına Başlangıç ​​Kılavuzu nu kullanarak yanıt kodlarını daha yakından tanıyın
Bu makalede 404 sayfanızı optimize etmek için fikirler alın

teknik seo 1 makalesi için tıklayın

TEKNİK SEO 2” te bir düşünce

  1. Pingback: Celal Bozyel Kimdir- Celal Bozyel Makaleleri-Celal Bozyel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir