TEKNİK SEO

teknik seo nedir seonun incelikleri

TEKNİK SEO

Bu günkü yazımızda TEKNİK SEO ‘dan bahsetmeye çalışacağım. Maalesef şu sıralar bir çok dijital pazarlamacı Teknik Seo kısmını çok önemsemeden dijital pazarlama yapmaya çalışıyor. Fakat TEKNİK SEO tüm SEO stratejimizin temelini oluşturuyor. Web sitemizi doğru bir şekilde yapılandırmamışsak
ve oluşturmamışsak; arama motorları sayfalarımızı tararken ve dizine eklemeye çalışırken sıkıntılarla karşılaşabilirler. En kötü senaryoyu düşünecek olursak sitemizin tamamıarama motorları tarafından görünmez hale gelebilir.Bu
kısımda sizlere, arama motorlarının sitemize bakış açısını etkileyen faktörlerini anlatmaya çalışacağım. Bunlar;
HTTPS, site hızı, robots.txt, site haritaları, URL’ler, yönlendiren URL’ler, yinelenen içerik ve kanonik etiketler, yapısal veriler, site durum kodları ve site öğelerini görüntüleme ve teknik denetimler.

https

HTTPS demek sitenin güvenlik sertfikası var mı demek aslında. Girdiğimiz siteniz adres kısmının sol tarafında http yada https yazar. İşte S yoksa herhangi bir yazılım bu sitedeki verileri çok kolay bir şekilde ele geçirebilir. İşte bir web sitesine ssl sertifikası yüklendiğinde web sitesi ile bilgisayararasındaki bağlantı şifrelenir. herhangi biri trafiği kolay kolay kesemez ya da siterl arsında iletilen verileri göremez.

HTTPS sadece gizlilik ve güvenlikle ilgili değil. 2014 yılından sonra Google algoritmasında bir sıralama sinyali oldu. Ağırlık oranlarını değiştirdi.

Google Analytics’te tam referans verileri alabilmeniz için HTTPS’de olmanız da önemlidir. GA, HTTP ve HTTPS siteleri arasında başvuru verileri göstermez. Dolayısıyla, bir HTTP kullanıcısıysanız ve bir kullanıcı bir HTTPS sitesinden sitenize giden bir bağlantıyı izliyorsa, GA bu ziyareti bir yönlendirme olarak göstermez – büyük olasılıkla doğrudan trafik altında gösterilir.

SİTE HIZI

Site hızı en önemli kriterlerden biridir. Hiç kimseyavaş yüklenen bir siteye girmek istemez. Siteden ayrılma hızı çok artar. Son verilerlere göre siteye giren kullanıcıların % 50’si sitenin açılış hızını 2 saniye olarak beklemektedirler. Araştırmalar ayrıca, her bir ek sayfa yükleme hızı için, dönüşümlerin % 20’ye kadar düşebileceğini gösterir.

Seo için hızda önemli kriterlerden biridir. Algoritmada küçük bir yer kaplasada, kullanıcı deneyimi açısından etkisi yüksektir. Sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse kullacıların bir sonraki sayfaya gitme ihtimallerive sitemizdeki içerikle bağlantı kurma ihtimalleri o kadar yüksek olur.Son olarak büyük bir siteniz var ise Google botları sitenizde geldiğinde sayfa açılış hızınız ne kadar yüksekse örümceklere ayrılan süre içinde tarayacakları sayfa sayısı o kadar fazla olacaktır.

Sayfa açılış hızı için 3 önemli kriter vardır.“İlk bayt zamanına” ya da sunucunun ilk bilgi talebine ne kadar sürede yanıt verdiğine dikkat etmeniz gerekir.

Sonrasında, sayfanın toplam indirme süresine veya tüm sayfa öğelerini tam olarak indirmek için ne kadar süre gerektiği önemlidir. Son olarak, tam oluşturma süresine bakmanız gerekir – sayfa için gereken her şeyi indirmek ve görsel olarak tamamlanmasını sağlamak için ne kadar süre gerekiyor.

Site Hız Kontrolu Nasıl Yapılır ?

Webpagetest.org‘ta sayfa yükleme hızınızı test etmenizi öneririm. Sunduğu grafikli tabloda işi anlamamazı kolaylaştıran etkenlerden biridir.Sitenizi rakiplere karşı test ediyorsanız, nasıl karşılaştırıldığını görmek için birden fazla siteyi bir kerede test edebilirsiniz. Buna ek olarak kullanıcıların her bir site yüklendiğinde gördüklerini gösteren bir video kaydedebilirsiniz.

Sayfa yükleme hızıyla ilgili problemleriniz varsa, yavaş hıza neyin sebep olduğunu bulmanızgerekir. Yavaş yanıt süresine sahip iseniz veya statik öğeler yavaş yükleniyorsa, önbelleğinizi iyileştirmeye veya içerik dağıtım ağını kullanmaya bakmanız gerekir.

Sitenizin dinamik sayfaları yavaş yükleniyorsa, site koduna bakmanızı öneririm. Görsel render hızınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, dış kaynaklara bir göz atın. Genellikle, üçüncü taraf eklentileri veya kaynakları sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Google’ın PageSpeed ​​Insights da yararlı bir araç olabilir. Webpagetest.org gibi gerçek yükleme hızını not etmese de sitenizi en iyi uygulamalar için analiz eder ve site hızını iyileştirmeye yönelik öneriler sunar.

ROBOTS.X ve SİTE HARİTALARI

Daha önceki yazımdaarama motorlarının sitenizdeki içeriği ve sayfaları taramak ve dizine eklemek için nasıl çalıştıklarını anlatmıştım. Örümcekler sayfalarımızdaki herbir bağlantıyı takip ederek diğer sayfalara atlarlar. Böylece sitedeki içeriği keşfederler. Fakat sitedeki içeriği keşfetmenin bir yolu daha vardır.

XML site haritanız sayfanızdaki tüm URL’lerin perde arkasındaki listesi gibidir. Arama motoru örümcekleri, dosyaya erişir ve sitenizdeki içeriği dizine eklemek için bağlantıları takip eder. XML site haritanızı sayfa mimariniz için bir yedek gibi düşünün. İçerik keşfinin birincil yolu, dahili bağlantı yapınızdır, bu yüzden sitenizin iyi organize edildiğinden ve kolayca gezinilebildiğinden emin olun. Linkleriniz inşa ederken örümceklerin bunları takip edip diğer sayfalara gideceğini unutmayın.

Site Haritası Nasıl Yüklenir??

Yeni bir sitede SEO yapmaya başladı iseniz , Search Console’a girip site haritasını yükleyip dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Site haritasının endekslendiğini ve tarandığını görürseniz, ancak dizinle eklenen sayfa sayısı, olması gerekenden daha az ise , bu bir şeylerin yolunda olmadığını gösterir.

Sonrasında arka planda başka birdosyayı kontrol etmek isteyeceksiniz – robots.txt. Bu,web site dizininizin çekirdek kısmında saklanan ve arama motorlarına hangi sayfaların taranması gerektiğini iletenbir metin dosyasıdır.

Arama motorlarının web sitenizin birsayfasını taramasını istemiyorsanız, robots.txt dosyasına bir yönerge ekleyebilirsiniz.. Bu, bir sayfanın Google dizininden çıkmasına yardımcı olabilir, ancak dizinde bulunan bir sayfayı kaldırmayacaktır. Örneğin, sitenizin tüm kısımlarını – örneğin ğye öğelerini içeren bir klasörü – engellemek için robots.txt dosyasını da kullanabilirsiniz.

Google’ın indexindeki bir sayfayı kaldırmak isterseniz, meta robot etiketini kullanabilirisniz. Bir noindex kullanabilir, bir sayfanın dizin içinde kalmasını engellemek için komutu takip edebilirsiniz, ancak hala örümceklerin taranmasını ve sayfadaki bağlantıları takip etmesini sağlayın. Eğer bir noindex, nofollow komutunu kullanırsanız, busayfa dizine eklenmez ve örümcekler o sayfadaki bağlantılardan hiçbirini takip etmez.

Genellikle dizinde eksik sayfalarınız varsa, ya robots.txt ya da robots meta ile bloke edilirler. Bu nedenle, ikisinin de soruna neden olmadığından emin olmak için ikisini birlikte kontrol edin.

Yeni beceriler öğrenmenize ve uygulamanıza yardımcı olacak bu eğitim kaynakları listesini kullanarak öğrenmeye devam edin.

Google’ın robots.txt dosyalarının ilk elden nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin
Google’ın meta etiketlerini nasıl ele aldığınıöğrenin.
Site haritalarınızı Google Search Console Yardım ile yönetin.

URL’ler

Teknik SEO yapacaksanız, URL’lerle yakından ilgileneceksiniz. Bir URL’nin yapısına bakarak başlayalım. 5 bileşene bölünebilir .

URL’nin ilk başlangıcında, klasik protokolümüz var – bu, sitenin güvenli olup olmadığına bağlı olarak ya HTTP ya da HTTPS olacak, ardından da eğik çizgi olacak.

URL yapısının ikinci kısmında Alt alan protokolü vardır. Genellikle, alt alan sadece www’dir, ancak daha büyük sitelerde, ayrı bölümler ayrı bir özel alt etki alanı altında yaşayabilir. Arama motorları alt alanlara ana web sitesinden ayrı varlıklar olarak bakarlar, bu nedenle yetki bağımsız olarak hesaplanır. o yüzden benim tavsiyem Google Search Consol’ sitenin tüm versiyonları eklemelisiniz.

URL’nin sonraki yapısında her sitenin kendisine ait olan benzersiz alan adı gelmektedir. Google, tam eşlemeli anahtar kelime öbeğinden oluşan alan adının gücünü azaltmak için tam eşleme alan adı güncellemesi yayınlamış olsa da, önemli anahtar kelimelerinizi içeren bir alanın kullanılması hâlâ faydalıdır.

Bize özel olan alan adından sonra; TDL’ler gelir. TDL dediğim şey .net .com
.org ya da diğerlerinden birisi.

URL’ler Teknik SEO ’nun önemli bir parçasıdır – anahtar kelime odaklı, ancak benzersiz ve mümkün olduğunca kısa olan URL’ler oluşturmak önemlidir. Linkte birden çok sözcük kullandığınızda, kelimeleri şu şekilde ayırmak için tire kullanmalısınız: https://www.celalbozyel.com/seo-teknikleri-url-yapısı

Alt çizgi kullanabilirsiniz, bunun gibi: https://www.celalbozyel.com/seo_teknikleri

Ya da bunun gibi artılar: http://www.https://www.celalbozyel.com/+seo+teknikleri

Tabiki en iyi uygulama şekli _ tire kullanmalısınız. Kullanıcıların sayfanın neyle ilgili olduğunu anladığından emin olun, ancak “ve” veya “ ile ” gibi kelimeleri dışarıda bırakın. Bunlar, insanlar veya arama motorları için gerçekten lazım değildir. Aynı anahtar kelimeyi bir kerede birden fazla URL’ye dahil etmekten kaçının.

Url Yönlendirmesi Ne İşe Yarar?

Muazzam bir web sitesinde normal şartlar altında URL yapısının değişmemsi gerekir. Fakat bazen zorunlu olarak ya da yaptığımız hatalar sonucu yanlış link inşa ediyoruz. Sonra da bunları değiştirmemiz gerekecek. İşte tam burada eski linkimizi yeni linke yönlendirmemiz gerekecek. Çünkü doğru yönlendirme yaparsak eski sayfa değeri yeni sayfaya devrolacaktır. Bu linkinizin yönlendirmesini yapmazsanız linke tıklayan kullanıcı sitenin kapalı olduğunu düşünebilir. Çünkü karşısında 404 sayfası olacaktır. Search Consol’dan bu kırık linklerinizi görebilirsiniz, sonrasında yönlendirme yapmayı unutmayın.

Birkaç tür yönlendirme yöntemi vardır, ancak Teknik SEO açısından sadece iki tanesini bilmeniz gerekir. İlki 301 yönlendirmesidir. Neredeyse her durumda kullanacağınız şey budur. Tarayıcıya veya arama motoruna, sayfanın kalıcı olarak yeni adrese taşındığını bildirir. buda eski linke gelen kulanıcıyı otomatik bir şekilde yeni linke atar.

Bazen, geçici bir yönlendirme olan 302 yönlendirmesini de kullanabilirsiniz. Arama motorları, 302 yönlendirmesi yoluyla yetki aktarmaz, bu nedenle yalnızca site bakımı gibi gerçekten geçici durumlarda kullanılmalısınız..

Bu konu ile ilgili Google dökümanını okumak isterseniz linke tıklayın.

https://support.google.com/webmasters/answer/93633

teknik Seo 2 Yakında

  1. Pingback: Celal Bozyel Kimdir- Celal Bozyel Makaleleri-Celal Bozyel Eğitimleri

  2. Pingback: Teknik Seo ? Canonical Nedir ? Yapılandırılmış Veri Nasıl Eklenir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir