ZARARLI LİNK

kötü backlink ceza aldırımı

Daha Önceki yazılarımızda bir backlinki oluşturan öğelerden bahsettik. Bu linkin değerinin nasıl belirlendiğinden bahsettik. Şimdi ise zehirli backlink nedir? Kaçınmamız gereken zehirli backlinkler nelerdir. Zehirli Backlink sitemize nasıl zarar verebilir? Zehirli BackLinkten ceza alabilir miyiz? Bu konuları değerlendireceğiz.

İlk olarak ücretli Backlink almaktan kaçınmalısınız. Unutmayın ki Google aldığınız bağlantıları görüp takip edecektir. Bu bağlantılar sitenizle alakasız ise muhtemelen yeni güncellemede ceza alabilirsiniz. Diyelim ki bir ayakkabı siteniz var ama backlinkiniz bir kumar sitesinde; bu durum sizin için sakıncalı bir durumdur. Kaliteli yerlerden ücretsiz backlink almak tabi kide çok zor.Bu yüzden eğer backlink satın alacaksanız bence alakalı yerlerden alın ki fayda beklediğiniz hamle size zarar olarak dönmesin.

Siteniz için Bölgesel SEO yaparken de aldığınız backlinkinkin bölgesel olmasına dikkat etmelisiniz. İstanbulda bir yemek restoranı işletiyorsanız Avrupa daki bir siteden bağlantı almanız sizin hiç bir işinize yaramayacaktır.

Karşılıklı Backlinkler

En çok yapılan hata türlerinden birisidir. ”Sen bana backlink ver bende sana backlink vereyim.” Google bu karşılıklı bağlantıları algılamsı çok kolaydır. Bir kaç karşılıklı bağlantı size zarar vermez. Fakat bu backlinklerin sayısının çok olması Google nezdinde aldığınız bağlantıların değersiz olduğunu bildirir.

KÖTÜ BACKLİNKLER

Daha önce arama ağlarını ve web sitelerine giden yolları anlatırken,”Şehir Metaforu”ndanbahsetmiştim. Binanıza gelen yolların kötü mahallelerden geldiğini ya da kötü mahallelere açıldığını düşünün. Evinizin ya da mahallenizin değerini ne kadar düşüreceğini hayal edin. Aynen öylede kötü yerlerden gelen site bağlantıları sadece size zrar verecektir. Bunlar çevrimiçi kumarhaneler, yetişkin web siteleri veya farmosik siteler gibi alakasız sitelere çok fazla backlink gönderme eğiliminde olan sitelerdir. Tekrar ediyorum sitenize bağlantı aldığınız yer ile sektörel benzerliğiniz yoksa uzak durun.

Spam yapan blog yorumlarında da kaçınmalısınız. Google’ın genel itibariyle bu şekilde backlink dağıtan bloglara bakış açısı olumsuzdur. Bu bağlantılar genel olarak sitenize hiç bir şey katmazlar. Fakat gene mesele alaka kısmına geliyor. Örneğin balıkçılıkla alakalı yazıların olduğu bir blogda; siz de balık malzemesi satan biri olarak tavsiye ediliyorsanız, nokta atışı vuruş demektir. Çünkü bağlantı doğal ve ilgiliydi.

Unutmayın Backinleriniz İçin Kritik Kısım Bağlantı Aldığınız Yer İle Olan Alaka Düzeyidir. Bağlantı Organik Değilse Sizin İçin Kötü Diyebiliriz.

Zehirlibağlantılar ve kötü bağlantılar elde etmiş bir site ile çalışıyorsanız sorunun boyutunu tespit etmeniz çok önemlidir.Kötü backlinklerinizin sayısı organik backlinklerinizden fazla ise sizin için sıkıntılı bir durum var demektir.

Son Algoritma Değişikliğinde Google zehirli Backlinklere Ceza Olayını Kaldırmış Olsada; Algoritma Sürekli Değişen Bir Yapıya Sahip Olduğu İçin Yarın Ne Olacağını Bilemeyiz. En Güvenli Yol Şüpheli veya Bariz Şekilde Kötü Bağlantıları Tamamen Ortadan Kaldırmaktır.

Tüm seo yazıları

ZARARLI LİNK” te bir düşünce

  1. Pingback: Celal Bozyel Kimdir- Celal Bozyel Makaleleri-Celal Bozyel Eğitimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir